Youtube

610,000

zhlédnutí za prvních 14 dní

Facebook

1,300,000

zhlédnutí za prvních 14 dní

SeznamTV

30,000

zhlédnutí za prvních 14 dní

Reuploady

355,000

reuploadů za prvních 14 dní

EETerminátor: Den vyúčtování 2020

(ORIGINÁLNÍ FILM: Terminátor: Den zúčtování)

O co jde tentokrát (bacha, spoiler alert jak sviňa!)

Blízká budoucnost, Česko. Země je sužovaná krutovládou zámožného oligarchy. Na moravském venkově se však rodí nečekaný hrdina, jehož rostoucí ambice je mocnáři trnem v oku. Aby svého stále populárnějšího rivala zastavil, rozhoduje se po vzoru Skynetu do minulosti poslat obávaného terminátora. Bývalý dřevorubec z Moravy je však dostatečně pohotový a i on posílá terminátora na svoji obranu. Kdo uspěje? A s kým bude zúčtováno? Přesvědčte se sami.

Proč jsme se rozhodli právě pro toto téma? Je naším zvykem nevstupovat dvakrát do stejné řeky a v každém dalším videu se snažíme pracovat s novým prostředím či tématem. Po exkurzech do světa mysteriózního dramatu, road movie, dobrodružné sci-fi komedie, vánočního rodinného filmu, fantasy či pohádkového světa kouzel jsme se rozhodli vyzvat prostředí kultovního sci-fi. A kam jinam v rámci tohoto žánru sáhnout, než do jednoho z nejslavnějších akčních filmů všech dob, Terminátora 2!

Naše poslední video Harry Potter a Kámen mudrců, ve kterém se mladý kouzelník střetl s černokněžníkem z tajemného hradu na Hradčanech, mělo dohromady kolem 8 milionů zhlédnutí. Cíl našeho současného videa byl jasný. Tuto metu překonat!

Na videu jsme začali pracovat relativně nedlouho po dokončení našeho posledního projektu nazvaného Law of the Things, které si bralo na paškál tehdy plánovanou evropskou legislativu zaměřenou na ochranu autorských práv (video se šířilo i mezinárodně na Facebooku a YouTube). Filmagix nezahálí.

Statistika po vypuštění

Za první 4 hodiny po vypuštění mělo video na facebooku 10 000 sdílení, 526 komentářů a přes 13 000 reakcí.
Video vidělo nejvíce lidí v Praze a poté v Jihomoravském kraji
Nejvíce jsme oslovili skupinu můžu ve věku 25-44 let
Celkem má video 28 000 sdílení

Virální videa jsou delikátní alchymií. Můžete mít k dispozici veškeré ingredience a tajné přísady, mistrně je smíchat dohromady a naservírovat na porcelánovém servise se zlatým lemováním, a přece se dychtivě očekávaný úspěch nemusí dostavit. Pokud se Vaši hosté (rozumějte diváci) celé dny od rána do večera ládují jiným obsahem, Vaše virální video si zřejmě ani nenajde místo na jídelním lístku. Správné načasování je stejně důležité jako samotné zpracování. Když jsme vypouštěli video dokumentující souboj Harryho Pottera s panem prezidentem, schylovalo se k Vánocům a české domácnosti stejně jako český mediální prostor prostupoval sváteční klid a mír. Jinými slovy perfektní povětrnostní podmínky pro výrazné rozčeření klidných vod českého internetu virálním videem. Není tedy divu, že naše video řádilo na českých obrazovkách tak, jak řádilo. Kromě YouTube a Facebooku jeho pustošení neunikla ani etablovaná média a televize či novinové portály se plnily články o videu, které na týden přejmenovalo prezidenta Zemana na Bumbála. Virální hit Harry Potter se Zemanem měl jednoduše ideální podmínky pro svůj virtuální růst.

Koho jsme obsadili

Arnoldův čerstvě napravený zlodušský kyborg potřeboval úctyhodného nepřítele. Vzhledem k tomu, že se tandem současného prezidenta a premiéra ČR (pro generace budoucí, čtoucí tyto řádky se jedná o Miloše Zemana a Andrej Babiše v tomto pořadí) v minulém videu velmi osvědčil, rozhodli jsme se jejich služeb opětovně využít, pouze s tím rozdílem, že jsme naše protagonisty obsadili do hlavní a vedlejší úlohy v obráceném gardu. Obě postavy jsou skvělým zdrojem materiálu. A vzhledem k tomu, že je jejich počínání v médiích vykreslováno často ve velmi negativním duchu, role „záporáků“ jim v našich videích padne jako na míru ušité šaty. Nemluvě o tom, že jejich mediální prominence nám poskytuje nepřeberné množství klipů, hlášek a grimas, které již docela zlidověly a v novém kontextu diváka jistě pobaví.

Kladného hrdinu jsme také lovili v českých luzích a hájích (činili jsme tak úplně poprvé). Volba padla na nikoho menšího než slovutného Bohuša Stejskala, jehož kultovní postava excentrického čerstvého milionáře měla být zajímavým protipólem antihrdiny našeho příběhu, nesmírně bohatého oligarchy, který v rámci celého videa není jmenován, ale jehož tvář je věrně známa (minimálně) každému Čechovi. Bohuš je stejně jako Terminátor vděčným zdrojem legendárních scén a hlášek (kterých však má, nutno dodat, propastně více než Arnold).

Touto bizarní směsicí postav z různých kontextů a jejich epickým střetem jsme se náramně bavili a tvorbu celého videa jsme si opravdu užili. Z Terminátora „dvojky“ jsme si půjčili nejen hlavního hrdinu, ale také dějovou linku – zlo posílá do minulosti hrůzunahánějící stroj na zabíjení, aby odstranil někoho, kdo bude v budoucnu činit potíže. Protistrana se o tom však dozvídá a na obranu ohroženého posílá vlastního terminátora.

Dalo nám to zabrat

Ano, bylo to velmi náročné a celý projekt nám zabral více než tři čtvrtě roku. Po devět měsíců jsme pečlivě vybírali scény z filmů a z vystoupení politických představitelů tak, aby do našeho příběhu zapadli. S trpělivostí a pečlivostí hodináře jsme naše postavy vystřihovali z původních záběrů, vymýšleli detaily jejich interakce, starali se o co nejhladší „plynutí“ příběhu (po grafické i obsahové stránce) a v neposlední řadě plnili pozadí různými odkazy a vtípky.

Nejsložitější částí videa se ukázala být honička motorky s legendárním autobusem Zemákem. Abychom byli co nejautentičtější, zprvu jsme bojovali o zapůjčení skutečného a nefalšovaného původního Zemáka, který nestojí nikde jinde, než v neméně legendárním hoštickém JZD, které ve svých komediích zvěčnil Zdeněk Troška. Bohužel jsme však zjistili, že toto spojení nevzniklo samo sebou a že je v současnosti autobus polepený odkazy právě na filmovou sérii Slunce, seno …. Z příběhového pohledu tedy nedávalo využití původního Zemáka smysl, takže jsme se rozhodli jít cestou menšího odporu, půjčit si „dostupnější“ autobus a dozdobit si jej sami.

Zapůjčili jsme si vůz brněnské dopravní společnosti Rozsíval (které tímto děkujeme za spolupráci) a jeho přední stranu upravili v rámci postprodukce. Natáčení jízdy však probíhalo naprosto reálně a bylo dokonce potřeba zažádat o uzavírku silnice, což činilo koordinaci celé aktivity velmi složitou. Naštěstí bylo dílo dokonáno bez újmy na zdraví či majetku. Velmi nás potěšila také ochotná spolupráce pana řidiče. No ale čemu jsme se divili. Jak často se mu během jeho kariéry dostalo té cti srazit z motorky 7násobného vítěze Mr. Olympia, do něhož je zavěšený sám Valašský král?

Šlapat po koblihách před Pražským hradem je naše občanské právo!

Co by to bylo za natáčení, kdybychom si z něj neodnesli vtipnou příhodu? Pokud jste naše video zhlédli, což docela předpokládáme, pokud čtete tyto řádky (no a pokud jste ho ještě neviděli, tak to běžte okamžitě napravit a ideálně několikrát!), tak víte, že v něm v jistém momentě Arnošt rozšlápne koblihu. Máme pro vás však srdcervoucí přiznání. Tu koblihu nerozšlápl bývalý kalifornský guvernér … rozšlápli jsme ji my. Zklamáni? Chápeme. Holt, triky v našem videu jsou propašovány i do míst, kde byste je čekali nejméně. Bohužel, s Terminátorem jsme se nedohodli na termínech a spolupráce byla proto terminována ještě před tím, než vůbec začala. V konkurzu na záskok za neochotného hollywoodského herce zvítězila těžká kožená bota, která jej však při natáčení zastoupila více než dostatečně.

Botu tedy už máme, teď se pojďme podívat na logisticko-provozní okolnosti natáčení s koblihami v exponovaných lokalitách. Koupit pět koblih je jednoduché. Rozšlapat pět koblih je také jednoduché, hlavně pokud máte kvalitní obuv. Co už tak jednoduché není je rozšlapat ty koblihy před Pražským hradem. Nevěříte? Věřte. Videokouzelník si však musí umět poradit. A protože jsme nejen videokouzelníci, ale také velkorysí, podělíme se s krátkým návodem.

Přijďte před Hrad ideálně kolem jedné hodiny ranní. Snažte se působit neškodně, což demonstrujte vlídným úsměvem adresovaným znepokojené hradní stráži. Při nastavování stativu a kamery na dlažebních kostkách se snažte působit netečně, možná i trochu znuděně. Filmování země v jednu ráno je přece běžná, rutinní kratochvíle, ne? Pokud se obáváte nepříjemného nočního chladu, činíte tak zbytečně. Vědomí, že hradní stráž je ozbrojená a nepřestává k vám upírat svůj zrak se špatně skrývanou nedůvěrou, vám zvýší tep natolik, že z lednové noci je z ničeho nic červencová.

Nyní přichází zlatý hřeb absurdního představení, koruna nasazená předváděnému bizáru. Velmi, ale opravdu velmi rychle vytáhněte koblihu z igelitky a položte ji na zem. Postavte se nad ni, vydechněte a s mocným nápřahem … uslyšíte houkačky blížícího se policejního auta. S nohou třicet centimetrů nad nebohým kusem pečiva se vám hlavou s každým dalším zahoukáním začnou honit různá slovní spojení. Hanobení republiky. Zneuctění státní památky. Buřičství. Než si stačíte uvědomit, že jste paranoidní srágory, balíte filmařský vercajk, pádíte k autu a ani si neuvědomujete, že marmeládová pochoutka zanechaná na cestě může posloužit forenzním specialistům stejně dobře jako kouřící zbraň.

Tímto malým selháním se však nenechte odradit. Další večer se na totéž místo vydejte pro jistotu až ve dvě ráno. Postupujte přesně podle výše zmíněných pokynů. Nedbejte na pohledy hradní stráže, na internetu jste si přece našli, že šlapat po koblihách kdekoli je vaše občanské právo!

Koblih máte pět. Proč? Rozšlápnout koblihu není jen tak. A navíc ji nechcete rozšlápnout jako nějaký vrták, co to dělá poprvé. Chcete ji přece rozšlápnout jako pětinásobný Mr. Universe! To chce techniku, a tu lze vytříbit pouze a jedině praxí. Nedělejte si proti naivně zálusk byť jen na jednu koblihu. Abyste si mohli být jisti, že budete mít k dispozici perfektní záběr, za oběť musí padnout všechny.

Protože jste svědomití občané, nezapomenete ten marmeládový masakr (v případě nugátových či čokoládových koblih se může ráno kolemjdoucím zdát, že jste šlapali po něčem jiném, takže je nedoporučujeme) hezky uklidit. A pak s hřejivým pocitem v srdci z dobře odvedené a hlavně smysluplné práce odkráčejte domů.

Ačkoli to může působit šokujícím dojmem, výše uvedený návod je inspirován skutečnými událostmi. Událostmi, ze kterých jsme si vzali jedno ponaučení. A jelikož jsme v opravdu velkorysé náladě, podělíme se i o něj. Pokud se chystáte rozšlapat pět koblih, vemte jich šest. Pokud nejste jó nóbl páni a nebydlíte si na Hradčanech, cesta na Hrad je docela dlouhá a svůdná vůně koblih je jako volání Sirén. O to krutější je pak moment, kdy jsou všechny Sirény na placku a vy jste navzdory tajfunu slin v ústech příliš zbabělí na to, abyste si je, okořeněné obsahem podrážek turistů ze všech koutů světa, nacpali do pusy.

Kdo všechno má na tyto hlouposti čas?

Hlavními autory videa jsou Michal Orsava a Míša Lovecká, představitelé společnosti FILMAGIX, audiovizuální produkce, která se vedle autorské tvorby primárně zabývá komerční projekty pro firmy a jiné instituce. Služby FILMAGIX využily například společnosti Hyundai, Mall.cz, Hollandia, Starbucks a řada dalších. Kreativní reklama pro televizi či internet a animovaná tvorba z dílny Filmagix jsou často, podobně jako virální videa, protkány triky a humorem. Narážky na tajný poměr Sněhurky s jedním z trpaslíků v pozadí v ní však budete hledat marně.

Vedle zmíněných videokouzelníků Michala a Míši, ostřílených virálistů, jejichž virální počiny se těší více než 20 milionům zhlédnutí v České republice i v zahraničí, na videu pracovalo několik dalších nadšenců, kterým bychom rádi za jejich přičinění poděkovali:

Na postprodukci videa se notnou dávkou podílel Honza Kalser, který zpracoval velké množství rotoskopingu (pro nezasvěcené se jedná o to vděčné vystřihování postav z filmů, tj. ze všech 25 snímků každé vteřiny stopáže!).
Na různých částech postprodukce se také podíleli Michal Fíbek, Jiří Kubalec, Matěj Kumšta a Martin Střálka.
Na zvukové stránce videa pracoval Luboš Ondráček z produkce Epicture, který vytvářel ruchy a sound designy k příběhu. Co se týče hudby, pracovali jsme zejména se soundtrackem k originálnímu filmu Terminátor 2.
Poznámky k dramaturgii příběhu, oponenturu k jeho obsahu, text voiceoveru, nápady pro texty a vtípky v pozadí a také znění této case study pro nás zpracoval Tomáš Lovecký.

Díky všem!

Co na to říkají experti?

Jakub CHARVÁT, Ph.D. Katedra politologie a humanitních studií, Metropolitní univerzita Praha:

"Politická satira patří po dlouhá desetiletí ke způsobům, jakým se česká společnost vyrovnává se svou nespokojeností s dobovou politickou situací. Na tuto tradici do jisté míry navazuje i autorské duo Orsava a Lovecká, které neotřelým způsobem reflektuje určité symboly současné české politiky, tedy Zemana, Babiše a EET, současně je vypůjčením si populárních Bohušových skečů z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág vtipně paroduje. "Terminátorské" zarámování pak jistě také není náhodné a vhodně reflektuje odklon od více konsensuálního pojetí řešení politických konfliktů k spíše silovému přístupu v politice, mnohdy na samé hraně či dokonce za hranou existujících pravidel hry."

Mgr. Mojmír Sedláček, doktorand Katedry psychologie Filozofická fakulta Univerzity Karlovy:

"Nápadití komentátoři popkulturního dění Michal Orsava a Michaela Lovecká se před měsícem opět ozvali s novým videem, které podtrhuje jejich svébytnou pozici mezi tuzemskými kreativci. Na rozdíl od většiny současných tvůrců obsahu nesypou videa jako na běžícím pásu, nýbrž každé dílo je zjevně velmi propracované a očekávané. Současné pandemické období proto podle mě nemělo na počet zhlédnutí velký vliv – každé nové dílo Michala Orsavy, Michaely Lovecké a jejich spolupracovníků je natolik očekávané, že ani globální apokalypsa se na číslech sledovanosti pravděpodobně výrazně nepodepsala. Na tvorbě dvojice Orsava & Lovecká je dlouhodobě patrné, že kombinuje věhlasné popkulturní fenomény (Harry Potter, Sám doma, Návrat do budoucnosti,…) s politicky laděnými tématy aktuálně rezonujícími v české společnosti, což je pochopitelně velmi atraktivní kombinace. Navíc díky poctivému renderování může divák díky opakovaným zhlédnutím stále nacházet další „easter eggy“, jichž jsou videa plná. Přestože se tedy několikaminutové video po mnoha měsících práce může zdát jako nepříliš produktivní výsledek, díky zábavnosti opětovných přehrání je tvorba stále zajímavá; a tak přestože nutně vyvstává otázka, zdali je možné každé další video někam posunout, dvojici Orsava & Lovecká se to zatím daří."

Co chystáme pro příště?

Příštím virálním projektem si chceme splnit náš sen, a sice vytvořit video, které se stane populárním celosvětově. Zvolíme proto univerzální téma bez narážek (nebo s narážkami minimálními) na české reálie, aby jej mohli chápat diváci po celé Evropě, Americe i Asii. Česko už jsme dobyli několikrát a jak sami víte, s jídlem roste chuť. Jsme si dobře vědomi, že trefit se do vkusu tak široké cílové skupině bude nesmírně náročné a že náš úspěch doma negarantuje úspěch v zahraničí. Věříme však v jedinečnost formátu naší tvorby a věříme také tomu, že léta cviku a nabytých zkušeností nás vybavila tvůrčím arzenálem hodným mezinárodního virálního tažení. Teď už jen zbývá ho nabít tou nejostřejší virální municí! Přiznáváme, že už konkrétní téma pro tento projekt máme, ale víc neprozradíme. Odhadem video vypustíme přibližně koncem roku 2020 nebo začátkem roku 2021. Tak se můžete pomalu těšit a v mezidobí nám držet palce!

Přejete si reklamu,

která nezapadne?

která Vás odliší?

která lidi baví?

o které se mluví?

která zvýší prodeje?

která má virální potenciál?

Chci video od FILMAGIX

Přejete si reklamu, která zaujme?

Chci video od FILMAGIX